DOLAR32,2701% 0.07
EURO35,0193% -0.07
STERLIN41,2593% 0.05
FRANG35,3849% 0.11
ALTIN2.446,02% -0,04
BITCOIN68.860,260.125

ABD’nin Florida Eyaleti’ni Idalia Kasırgası vurdu: Yüzlerce uçuş iptal edildi

ABD’de Florida’nın Keaton Plajı’ndan iç kesimlere doğru ilerleyen Idalia Kasırgası, saatte 300 kilometreye kadar ulaşan hızıyla şiddetli yağış ve sel baskınlarına sebep oldu. Bölgede elektrik kesintileri yaşanırken, sokaklar sular altında kaldı, kapanan havalimanlarında yüzlerce uçuş iptal edildi. Florida Valisi Ron DeSantis, “Idalia tahminlerin çok ötesinde bir yıkıma yol açabilir” ifadelerini kullandı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
ABD’nin Florida Eyaleti’ni Idalia Kasırgası vurdu: Yüzlerce uçuş iptal edildi

ABD’de Florida Eyaleti’ni vuran Idalia Kasırgası hayatı felç etti. İç kesimlere doğru ilerleyen kasırganın hızı saatte 300 kilometreye kadar ulaştı. Sel ve su baskınlarının yaşandığı bölgede elektrikler kesildi, çok sayıda uçuş iptal edildi.

KASIRGANIN HIZI 30 KİLOMETREYE ULAŞTI

Idalia Kasırgası ABD’nin Florida eyaleti kıyılarından karaya ulaşarak şiddetli yağış ve sel baskınlarını da beraberinde getirdi. Ulusal Kasırga Merkezinin paylaştığı bilgilere göre, Florida’nın Keaton Plajı’ndan iç kesimlere doğru ilerleyen kasırganın hızı saatte yaklaşık 300 kilometreyi buldu.

ELEKTRİKLER KESİLDİ, UÇUŞLAR İPTAL EDİLDİ

Sabah saatlerinden itibaren kategori 3 şiddetinde eyalette etkisini gösteren Idalia, bölgede geniş çaplı elektrik kesintilerine, sokakların su altında kalmasına, havalimanlarının kapanmasına ve uçuşların iptal edilmesine neden oldu.

“TAHMİNLERİN ÇOK ÖTESİNDE YIKIMA YOL AÇABİLİR”

Sürekli rüzgarların etkisiyle dalga boyu 3 metreye yaklaşırken, Tampa ve Fort Myers gibi kıyı bölgelerinde sokakları kaplayan su seviyesinin hızla yükseldiği bilgisi paylaşıldı. Florida Valisi Ron DeSantis, yaptığı açıklamada, Idalia’nın “tahminlerin çok ötesinde bir yıkıma yol açabileceği”, etki alanının da haritalarda gösterilen bölgelerin dışına taşabileceği uyarısında bulundu.

GEORGIA EYALETİNE DOĞRU İLERLİYOR

Pinellas İlçe Acil Durum Yönetimi Müdürü Cathie Perkins de “ilçede yüksek gelgitler yaşanacağı” konusunda vatandaşları uyardı. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresine göre, Idalia Kasırgası’ndan kaynaklanan şiddetli ve sürekli rüzgarlar Georgia eyaletine doğru ilerliyor.

Kaynak: AA / Mücahit Oktay – Dünya