DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

TEKSTİL MÜHENDİSİ UFUK YURTSEVER’İN SEKTÖRDEKİ GELİŞMELER VE GELECEK PERSPEKTİFLERİ HAKKINDAKİ RÖPORTAJI

Yayınlanma Tarihi : Google News
TEKSTİL MÜHENDİSİ UFUK YURTSEVER’İN SEKTÖRDEKİ GELİŞMELER VE GELECEK PERSPEKTİFLERİ HAKKINDAKİ RÖPORTAJI

İzmir doğumlu ve tekstil mühendisi olan Ufuk Yurtsever, tekstil sektöründe yaşanan gelişmeler ve gelecek perspektifleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Yurtsever, katıldığı bir televizyon programında Selin Ceylan’ın sorularını yanıtladı.

Yurtsever, meslek hayatına fen lisesi mezunu olarak başladığını belirtti ve üniversitede tekstil mühendisliği eğitimi aldığını ifade etti. Tekstil mühendisliğinin diğer mühendislik dalları gibi temel mühendislik bilgisi gerektirdiğini vurgulayarak, sektördeki sanatsal yönünün yanı sıra temel mühendislik prensiplerine dayandığını açıkladı.

Meslek liselerinden çıkan yetişmiş gücün azalmasıyla birlikte, sektörde orta ve üst kademe yöneticilerin ve işverenlerin kalifiye eleman bulmada zorlandığını dile getirdi. Bu durumun sektörün verimliliğini etkilediğini ve meslek liselerinin daha fazla geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Yurtsever ayrıca, tekstil mühendisliği mesleğinin diğer mühendislik dalları gibi belirli yetki ve sorumluluklarının yasal olarak tanımlanması gerektiğini vurguladı. Odaların bu konuda daha aktif rol alması gerektiğini ifade etti.

Global krizlerin sektöre etkileri konusunda da konuşan Yurtsever, krizlerin tüketici alım davranışlarını etkileyerek üreticiyi, işvereni ve işçiyi dolaylı olarak etkilediğini belirtti. Krizlere soğukkanlı bir şekilde yaklaşarak öngörülü kriz yönetimi yapılması gerektiğini vurguladı.

Son olarak, tekstil sektörünün sadece giyim eşyası üretimi ile sınırlı olmadığını ve tekstil malzemelerinin birçok alanda kullanıldığını ifade etti. Bu nedenle, sektördeki firmaların çeşitlendirilmiş üretim yapısına geçmelerinin önemli olduğunu belirtti.

Ufuk Yurtsever’in sektördeki deneyim ve görüşleri, tekstil endüstrisinin geleceği hakkında önemli ipuçları sunuyor. Gelecek dönemde sektörde yapılacak yeniliklerin, sektörün daha da güçlenmesine katkı sağlayacağı düşünülüyor.