DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Şehitlerimiz için hesap sorma vakti

Yayınlanma Tarihi : Google News
Şehitlerimiz için hesap sorma vakti

ANKARA Milliyet – Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), şehitlerinin acısını terör örgütüne misliyle soruyor. Mehmetçiğe yönelik hain saldırıların ardından Irak ile Suriye’nin kuzeyine cumartesi akşamı düzenlenen hava harekatlarında, ilk belirlemelere göre en az 26 terörist etkisiz hale getirildi. Ani hava harekatları ile karadan yürütülen operasyonlarda vurulan teröristler de dikkate alındığında, ilk tespitlere göre saldırıdan sonra etkisiz hale getirilen terörist sayısı en az 56 olarak hesaplandı.

BOMBA YAĞDIRILDI

TSK, Irak’ın kuzeyinde iki üs bölgesinde 12 askerin şehit düştüğü saldırı girişimlerinin ardından 23 Aralık akşamı Irak’ın kuzeyinin yanı sıra Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütü hedeflerine yönelik hava harekatı düzenlemişti. 29 hedefin imha edildiği hava harekatında, Suriye’nin kuzeyinde örgüte ait petrol tesisleri de vurulmuştu. Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik hava harekâtlarında ilk belirlemelere göre en az 26 terörist etkisiz hâle getirildi. Hava harekâtlarının sonucuna ilişkin hedef kıymetlendirme çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

Saldırıdan sonra düzenlenen operasyonlar ile ani hava harekatları ile de 30 dolayında terörist etkisiz hale getirilmişti. Böylece saldırıdan sonra en az 56 teröristin etkisiz hale getirildiği değerlendirildi.

SİHA’LAR ELEKTRİK TESİSİNİ VURDU

Öte yandan Türk SİHA’ları, Suriye’nin Kamışlı kentinde bölücü terör örgütü PKK/YPG’nin kontrolündeki çimento ve elektrik tesisi olan 6’dan fazla hedefi vurdu. Irak ve Suriye’nin kuzeyine düzenlenen operasyonlarda çok sayıda terör hedefi imha edildi. Hava harekatları çerçevesinde SİHA’lar terör örgütünün Kamışlı’daki çimento ve elektrik tesisinin de bulunduğu 6’dan fazla tesisi hedef vurdu.

Şehitlerimiz için Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı’nda dün tören düzenlendi.

MİT’TEN KCK’YA AĞIR DARBE

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) bölücü terör örgütü PKK/KCK’nın sözde Şilan Guyi Akademi sorumlusu “Ali Xebat” kod adlı Erdinç Bolcal’ı Irak’ın Süleymaniye kentinde nokta operasyonla etkisiz hale getirdi. MİT, istihbarat ağı sayesinde terörist Bolcal’ın, Kerkük’teki Türkmenlere yönelik eylem hazırlığı içerisinde olduğunu tespit etti.

Türkiye’ye karşı bölücü faaliyetler amacıyla teröristlere eğitim ve talimatlar veren terörist Bolcal ve beraberindeki örgüt mensupları, Süleymaniye’de düzenlenen nokta operasyonuyla etkisiz hale getirildi. Bolcal’ın PKK adına İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerde ideolojik eğitimler verip gençleri propaganda ve baskı çalışmaları ile PKK’nın kırsal kadrolarına katmak için çalışmalarda bulunduğu belirtildi. Bolcal’ın daha sonra Irak’ın kuzeyine geçerek Süleymaniye ve Kerkük’te “sözde tabur komutanlığı” ve “akademi sorumluluğu” faaliyetlerinde bulundu ifade edildi. ● DHA

MEMLEKETLERİNE UĞURLANDILAR

YAŞAR KAPLAN Hakkari DHA – Irak’ın kuzeyinde yürütülen Pençe-Kilit harekat bölgesinde üs bölgesine sızmaya çalışan teröristlerle cuma günü çıkan çatışmada şehit olan Piyade Teğmen Ramazan Günay, Piyade Uzman Çavuş Mehmet Serinkan, Piyade Uzman Onbaşı İsmail Yazıcı, Piyade Sözleşmeli Er Yasin Karaca, Piyade Sözleşmeli Er Çağatay Erenoğlu ve Piyade Sözleşmeli Er Emre Taşkın için Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı’nda dün tören düzenlendi.

Törene, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu da katıldı. Törenin ardından Piyade Teğmen Ramazan Günay; İzmir’e, Piyade Uzman Çavuş Mehmet Serinkan; Denizli’nin Tavas ilçesine, Piyade Uzman Onbaşı İsmail Yazıcı; Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesine, Piyade Sözleşmeli Er Yasin Karaca Tokat’ın Almus ilçesine, Piyade Sözleşmeli Er Çağatay Erenoğlu; Sinop’un Boyabat ilçesine ve Piyade Sözleşmeli Er Emre Taşkın’ın cenazesi Malatya’ya gönderilmek üzere helikopterle Yüksekova Selehattin Eyübbi Havaalanı’na gönderildi. Şehitler buradan da memleketlerine uğurlandı. Kahramanlar bugün toprağa verilecek.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Hakkari’deki Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı’nda incelemelerde bulundu.

‘BEN DÖNMEYE DEĞİL ÖLMEYE GİDİYORUM’

Şehit Piyade Uzman Onbaşı İsmail Yazıcı’nın duygusal anları, son görüntüleriyle yürekleri dağladı. Sadece dört ay önce evlenen ve eşi üç aylık hamile olan şehit Yazıcı’nın son görüntülerinde, “Ben dönmeye değil, ölmeye gidiyorum” dedi. Yazıcı’nın bu sözleri, geride bıraktığı sevdiklerinin yüreğini burktu.