DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Saz ve mobilya ustaları otomobilin kaportasını ahşapla kapladı

Sivas’ta saz ustası Şentürk İyidoğan ile mobilya ustası Bahattin Okurkan, 1990 model Tofaş Kartal otomobilin kaportasını ceviz ve ladin ağacı ile kapladı. İki usta, el emeğiyle tasarladıkları otomobilde ahşap iskelet oluşturdu.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Saz ve mobilya ustaları otomobilin kaportasını ahşapla kapladı

SİVAS’ta saz ustası Şentürk İyidoğan (54) ile mobilya ustası Bahattin Okurkan (73), 33 yaşındaki otomobilin kaporta iskeletini saz yapımında kullanılan ceviz ve ladin ağacı ile kapladı.

4 Eylül Sanayi Sitesi’nde el emeğiyle saz üreten Şentürk İyidoğan ile mobilya ustası Bahattin Okurkan, farklı bir projeye imza attı. İyidoğan ve Okurkan, 2021’de satın aldıkları 1990 model Tofaş Kartal marka otomobilin kaportasını tamamen söküp, aracı ahşapla kaplamak için kolları sıvadı. İyidoğan ve Okurkan, ahşaba şekiller verip, otomobilin iskeletini oluşturdu. İki ustanın da el işçiliğinin önemini anlatmak için tasarladıkları otomobilde, saz yapımında kullanılan ceviz ve ladin ağaçları kullanıldı.

‘ZOR BİR SÜREÇTİ’

‘SANATI ÇOK SEVİYORUM’

Mobilya ustası Bahattin Okurkan ise klasik araçlara meraklı olduğunu belirterek, “Böyle bir şey ortaya çıkınca mutlu oldum. Sanatı çok seviyorum. Bizim tek gayemiz gençlere bir şeyler öğretmek. Milli serveti ayağa kaldırmak istiyoruz. Bu araçta 3-4 çeşit ağaç var. Yüzde 60’ı ceviz ağacı, araç sağlam olsun diye ceviz ağacı kullandık. Bazı yerlerinde ise ladin ağacı kullandık” ifadelerini kullandı. (DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yaşam