DOLAR32,5519% 0.13
EURO35,1133% 0.27
STERLIN41,4855% 0.1
FRANG36,8372% 0.16
ALTIN2.443,93% 0,47
BITCOIN65.138,56-0.688

PSİKOTERAPIST ALİ ÇEKİÇ’TEN ANNE-BABALIKTA YAŞANAN ZORLUKLARA DAİR DEĞERLİ İNCELEME

Yayınlanma Tarihi : Google News
PSİKOTERAPIST ALİ ÇEKİÇ’TEN ANNE-BABALIKTA YAŞANAN ZORLUKLARA DAİR DEĞERLİ İNCELEME

Gaziantep Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğretim üyesi ve psikoterapist Ali Çekiç, anne babalık üzerine yapılan bir programda, günümüzdeki değişen dinamiklerin ve zorlukların etkilerini paylaştı. Programda, konuk psikoterapist Ali Çekiç, anne babaların yaşadığı zorlukları ve değişen rollere dair önemli bilgiler verdi.

Ali Çekiç, özellikle çağımızın hızlı değişimlerinin, teknolojinin ve kentleşmenin anne babalık süreçlerini nasıl etkilediğinden bahsetti. Çalışma hayatına katılan annelerin sorumluluklarının artmasıyla birlikte anne babalığın daha zorlu bir hal aldığını ifade etti. Bu sürecin özellikle anneler için, çocuklarıyla ilgili sorumlulukların yanı sıra iş hayatındaki taleplerle baş etmeyi zorlaştırdığını belirtti.

Ali Çekiç, güvenlikle ilgili sorumluluklar, çocukların ihtiyaçlarına yetişme konusundaki zorluklar ve ekonomik sıkıntıların anne babalar üzerindeki baskıyı artırdığını vurguladı. Ayrıca, teknolojinin etkisiyle çocukların ihtiyaçlarındaki artışın, ebeveynlerin üzerindeki yükü daha da artırdığını dile getirdi.

Programda, Ali Çekiç ayrıca anne babaların yaşadığı zorlukların çatışmalara ve aile içi sorunlara nasıl neden olabileceğini açıkladı. Eşitsiz sorumluluk paylaşımının, çiftler arasında çatışmalara neden olduğunu ve bu durumun boşanmaların önemli bir sebebi olabileceğini belirtti.

Son olarak, Ali Çekiç anne babalara düzenli olarak çocuklarıyla vakit geçirmeyi, ritüeller ve etkinlikler düzenlemeyi önererek, bu şekilde aile içi ilişkilerin güçlendirilebileceğini ve çocukların mutluluğunu artırabileceğini paylaştı. Program, anne babaların karşılaştığı zorlukları anlamalarına ve bu zorluklarla başa çıkmalarına yardımcı olacak önemli bilgiler sunarak sona erdi.