DOLAR32,2226% 0.12
EURO34,9999% 0.4
STERLIN41,1207% 0.55
FRANG35,2776% 0.24
ALTIN2.420,91% 0,46
BITCOIN68.120,000.151

PROF. DR. İHSAN BAKIR’DAN KALP SAĞLIĞINA İLİŞKİN ÖNEMLİ BİLGİLER

Yayınlanma Tarihi : Google News
PROF. DR. İHSAN BAKIR’DAN KALP SAĞLIĞINA İLİŞKİN ÖNEMLİ BİLGİLER

Prof. Dr. İhsan Bakır, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun olduktan sonra uzmanlık eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde tamamlamış ve Belçika’da deneysel ve klinik çalışmalara katılmıştır.

Kalp hastalıklarıyla ilgili bir konuşmada, Prof. Dr. İhsan Bakır, kalbin önemine vurgu yaparak, organın dakikada ortalama 5 litre kan pompaladığını ve bir ömür boyunca 10 ton kanı dolaştırdığını belirtmiştir.

Kalp krizi, iskemik kalp hastalığına bağlı olarak ortaya çıkar. İskemi, organın kan alamaması durumunu ifade eder ve kalbin kansız kalması kalp krizine neden olabilir. Prof. Dr. İhsan Bakır, bu süreçte pıhtı oluşumu ve ateroskleroz gibi durumların etkili olduğunu vurgulamıştır.

Stres, kötü beslenme alışkanlıkları, sigara içme, diyabet ve genetik faktörler gibi etmenlerin kalp krizine yol açabileceğini belirten Prof. Dr. İhsan Bakır, bu faktörlere dikkat edilerek önlenebilir yüzde 40 oranında ölümlerin azaltılabileceğini ifade etmiştir.

Kalp krizine neden olan risk faktörlerine karşı bilinçli bir yaşam tarzı benimsemek ve düzenli kontrollerle kalp sağlığını korumak, ölümleri önleme konusunda önemli adımlar olarak öne çıkmaktadır. Prof. Dr. İhsan Bakır’ın verdiği bilgiler, kalp sağlığına dair farkındalığı artırmak adına önemli bir kaynak oluşturmaktadır.