DOLAR32,5890% 0.25
EURO35,1023% 0.3
STERLIN41,5677% 0.36
FRANG36,8904% 0.31
ALTIN2.452,29% 0,81
BITCOIN65.485,560.008

DR. İRFAN MEHMET: ANESTEZİ VE REANİMASYON UZMANLIĞI ÜZERİNE ÖNEMLİ BİLGİLER!

Yayınlanma Tarihi : Google News
DR. İRFAN MEHMET: ANESTEZİ VE REANİMASYON UZMANLIĞI ÜZERİNE ÖNEMLİ BİLGİLER!

Savaş Kalafat’ın sunduğu Channel Türk TV’deki programında, Şırnak’tan konuk olarak katılan anestezi ve reanimasyon uzmanı Dr. İrfan Mehmet, anestezi ve reanimasyon süreci hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Dr. İrfan Mehmet, günümüzde anestezi sürecinin ameliyat konforunu artırdığını vurgulayarak, teknolojik ilerlemelerin ve yeni ilaçların bu alanda önemli katkılar sağladığını belirtti. Anestezi öncesi yapılan detaylı muayenenin hastanın sağlık durumu ve alerjileri hakkında önemli bilgiler sağladığını dile getirdi.

Ameliyat ekibinde anestezi uzmanı ve yardımcı personelin bulunmasının önemine de değinen Dr. Mehmet, anestezi sürecinde hastanın solunumunun mekanik olarak desteklenmesi gerektiğini, ilaç dozlarının titizlikle ayarlanması gerektiğini ve ameliyat sonrası ağrı yönetiminin önemini vurguladı.

Anestezi tarihine de değinen Dr. İrfan Mehmet, William Morton’un 1846’da ilk eter anestezisini gerçekleştirmesini ve Türkiye’de de 1848’de kloroform kullanımının başlamasını anlattı. Cerrahpaşa’da 1949’da ilk entübasyon işleminin uygulandığını belirten Mehmet, bu tekniklerin günümüzdeki modern anestezi süreçlerinin temelini oluşturduğunu ifade etti.

Dr. İrfan Mehmet’in programdaki bilgilendirici ve önemli açıklamaları, anestezi ve reanimasyon uzmanlığı alanında çalışanlar ve bu konuda bilgi edinmek isteyenler için değerli bir kaynak niteliği taşıyor.