DOLAR32,2703% 0.06
EURO35,0322% -0.06
STERLIN41,1770% -0.01
FRANG35,3836% 0.1
ALTIN2.443,45% -0,14
BITCOIN68.449,99-1.477

DR İRFAN MEHMET ANESTEZİ VE ANESTEZİ UZMANLIĞI

Yayınlanma Tarihi : Google News
DR İRFAN MEHMET ANESTEZİ VE ANESTEZİ UZMANLIĞI

Cerrahpaşa Tıp mezunu ve Şırnak Silopi Devlet Hastanesi’nde anestezi uzmanı olarak görev yapan Dr. İrfan Mehmet, Türk TV ekranlarında seyircilere anestezi ve anestezi uzmanlığıyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Dr. İrfan Mehmet, anestezi alanındaki gelişmeleri ve teknolojik ilaçların kullanımını vurgulayarak, “Eskiden nasıl yapıyorlardı bilmiyorum, ancak yeni teknik ve teknolojik ilaçlarla anestezi işlemleri daha konforlu hale geldi” dedi.

Batı Trakya Gümüşlü doğumlu olan Dr. İrfan Mehmet, 2012 yılında Antep Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde anestezi ve animasyon uzmanlığını tamamladığını belirtti. Son iki yıldır Şırnak Silopi Devlet Hastanesi’nde zorunlu hizmet görevini yerine getiren Dr. Mehmet, anestezi öncesinde yapılan detaylı muayenelerin önemine vurgu yaparak, “Anestezinin %60-70’ini peroperatif muayene oluşturur” ifadesini kullandı.

Anestezi sırasında hastanın genel sağlık durumunun yanı sıra alerjiler, kullanılan ilaçlar, önceki ameliyat geçmişi, sigara alışkanlığı ve enfeksiyonlar gibi faktörlerin dikkate alınması gerektiğini belirten Dr. İrfan Mehmet, anestezi ekibinin dikkatle çalışması gerektiğini söyledi. Bir ameliyat ekibinin en az 2 anestezi uzmanı ve 8 anestezi teknisyeninden oluşması gerektiğini ifade etti.

Anestezi uygulamalarının tarihçesine de değinen Dr. İrfan Mehmet, Amerikalı diş hekimi William Morton’un 1846’da ilk kez eter kullanarak anestezi uyguladığını ve bu olayın anestezi tarihinde bir dönemeç olduğunu belirtti. Türkiye’de ise 1848 yılında Osmanlı’da kloroform kullanılarak anestezi uygulandığını ifade etti.

Anestezi işleminin detaylarına inen Dr. İrfan Mehmet, ameliyat sırasında hastanın solunumunu ve vital bulgularını kontrol etme, anestezi ilaçlarını dikkatle dozajlamak, mekanik ventilatörle solunumu desteklemek gibi görevlerin titizlikle yerine getirilmesi gerektiğini açıkladı. Ayrıca, uzun süren ameliyatların komplikasyonlarını minimize etmek amacıyla kullanılan ilaçlarla ilgili bilgi verdi.

Dr. İrfan Mehmet, uzun süren ameliyatların genellikle yoğun bakım endikasyonu oluşturduğunu ve bu tür operasyonlarda hasta için özenle planlanan bir sürecin takip edilmesi gerektiğini vurguladı.

Sonuç olarak, Dr. İrfan Mehmet’in anestezi ve anestezi uzmanlığıyla ilgili verdiği bilgiler, bu alandaki gelişmeler ve uzun süren ameliyatların detaylı incelenmesi üzerine kapsamlı bir açıklama sunmaktadır.