DOLAR32,5333% 0.25
EURO34,8634% 0.39
STERLIN40,7146% 0.62
FRANG35,7941% 0.53
ALTIN2.486,80% 1,00
BITCOIN2.008.659-3.503

BANU YILDIRIM: MİMARLIK SERÜVENİ VE TUTKULARINA DAİR GÖRÜŞLER

Yayınlanma Tarihi : Google News
BANU YILDIRIM: MİMARLIK SERÜVENİ VE TUTKULARINA DAİR GÖRÜŞLER

Banu Yıldırım, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu ve yapı malzemeleri üzerine yaptığı Master programıyla kariyerine başlayan bir mimar. Proje ofislerinde çalıştıktan sonra şantiye süreçlerini öğrenen Yıldırım, uzun süre proje koordinatörlüğü yaparak deneyim kazandı. 2017 yılından itibaren yarı zamanlı olarak üniversitelerin mimarlık ve iç mimarlık fakültelerinde öğretim görevlisi olarak da görev alıyor.

Banu Yıldırım’ın mimarlıkla ilgilenmeye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Tasarıma duyduğu merak, evde objeleri bir araya getirip yeni şeyler yapma isteğiyle kendini gösteriyordu. Bu yaratıcılık dürtüsü, mimarlık kariyerini seçmesinde etkili oldu.

Mimarlık sektöründe başarılı olmanın temel yolları üzerine Yıldırım, müşteriyi anlamak, onların isteklerini doğru anlayarak tatmin edici projeler ortaya çıkarmak gerektiğini vurguluyor. Ayrıca, yeniliklere açık olmak, araştırmacı bir ruha sahip olmak, gelişen teknolojileri takip etmek ve proje ve uygulama bilgisini bir arada tutmak da önemli faktörler arasında bulunuyor.

Yıldırım, meslek hayatında başarıya ulaşmasının ardındaki faktörleri, kişisel hırsı, çalışkanlığı, sürekli yeniliklere açık olması ve deneyimli meslektaşlarıyla çalışarak tecrübelerini geliştirmesi olarak açıklıyor. Uluslararası projelerde yer alarak bakış açısını genişleten Yıldırım, mimarlıkta öğrenmenin sürekli devam etmesi gerektiğine inanıyor.

Çalışmaları ve projeleri hakkında konuşan Yıldırım, hem mimarlık hem iç mimarlık alanında proje ve uygulama işleri yaptığını, aynı zamanda yapı denetim uzmanı olarak görev aldığını belirtiyor. Ayrıca, üniversitelerde öğretim görevlisi olarak genç mimar adaylarına tecrübelerini aktarmaya önem veriyor.

Banu Yıldırım’ın mimarlık dışındaki tutkuları da konuşuldu. İlk tutkusu oğluyla vakit geçirmek, ikinci tutkusu ise müzik. Yaklaşık 8 yıldır çeşitli korolarda yer alıyor ve müziğin ruhu besleyen bir terapi gibi olduğunu düşünüyor. Ayrıca, seyahat etmek de büyük bir tutku. Farklı kültürleri keşfetmek, farklı mimari yapıları görmek ve bu deneyimleri mesleki olarak da değerlendirmek Yıldırım’ın yaşamındaki önemli unsurlardan biri.

Geleceğe dair vizyonunu paylaşan Banu Yıldırım, müşterileri doğru anlamak ve onlara değer katan mekanlar tasarlamak istediğini belirtiyor. Aynı zamanda, öğrencilere akademik eğitimden sonra hayata geçerken daha donanımlı olmalarını sağlamak ve ilham verici olmak da önemli hedefleri arasında bulunuyor.

Son olarak, Banu Yıldırım, mimar olmak isteyenlere sektördeki zorlukları göğüsleyecek bir sevgi ve tutkuya sahip olmalarını öneriyor. Mimarlığın zevkli ve güzel bir meslek olduğunu vurgulayan Yıldırım, bu alanda çalışmak isteyenlere cesaret diliyor.

YORUM YAP