ZONGULDAKLI TURGAY TAHTABAŞ’A ALMANYA’DA BÜYÜK ÖDÜL

ZONGULDAKLI TURGAY TAHTABAŞ’A ALMANYA’DA BÜYÜK ÖDÜL

Kasım 30, 2021 08:41
ZONGULDAKLI TURGAY TAHTABAŞ’A ALMANYA’DA BÜYÜK ÖDÜL
0

BEĞENDİM

Almanya’da yaşayan gurbetçi Zonguldak’lı Turgay Tahtabaş’a bir ödül daha. Daha önce NRW eyaleti başbakanı tarafından liyakat nişanıyla onurlandıralan Turgay Tahtabaş, bu kezde 3 Aralık’ta ödüllendirilecek. Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından  Almanya üstün hizmet madalyası ile ödüllendirilecek.

1989 yılında Almaya’ya yerleşen Turgay Tahtabaş, bir süre türk kahvehaneleri ve iş yerlerinde çalışan Tahtabaş, bir yandan Almanya’ya uyum sağlarken bir yandan Almanca öğrendi. Essen Belediyesinde çöp işçisi olarak işe başlarken çocukları eğitim çağına geldiğinde dönemin Kuzey Ren Vestfalya başkanı olan  Armin Laschet’e mektup yazarak göçmen çocukların eğitiminde gördüğü eksikleri yazdı.Bu mektup üzerine Laschet, Turgay Tahtabaşı haklı buldurak onun isteklerini yerine getirdi. Armin Laschet, Kuzey Ren Vestfalya başkanı olduktan sonra Turgay Tahtabaş’a liyakat ödülü verdi. Bu ödülden sonra bir başka ödül  ise Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier tarafından 3 Aralıkta üstün hizmet madalyası verilecek.

“AMACIM ÇOCUKLARIMA İYİ BİR EĞİTİM SAĞLAMAK”

Açıklamalarda bulunan Turgay Tahtabaş; ” 1989 yılında Almanya’ya yerleştim. Bir süre çeşitli belediyelerde çöp işçisi olarak çalıştım. Burada amacım eşimle beraber çocuklarımızın iyi bir eğitim sağlamak. Bu yüzden çeşitli kuruluşlarda gönüllü olarak çalıştım ve çocuklarımız bu çabalarımızın sonucunda büyük başarı elde ettiler. Bu başarılarımızın devamı sağlamak amacıyla gelecek eğitim merkezi ismiyle bir eğitim merkezi kurduk ve binlerce çocuğa yardım ediyoruz. Bu çalışmaların sonucunda birçok Alman kurumundan ödüller aldık.  2018 yılında Eyalet Üstün Hizmet Madalyası şimdi ise 1 hafta önce gelen mektupla beraber gelecek hafta  3 Aralık’ta Berlin’de Almanya Cumhurbaşkanı tarafından Almanya Üstün Hizmet madalyası alacağım.” ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.