PEKİN’DE BİRÇOK METRO İSTASYONU KAPATILDI

PEKİN’DE BİRÇOK METRO İSTASYONU KAPATILDI

Haziran 4, 2022 13:00
PEKİN’DE BİRÇOK METRO İSTASYONU KAPATILDI
0

BEĞENDİM

Pekin’de Omicron varyantının yoğun etkisiyle birlikte birçok otobüs durağı ve metro istasyonları kapatıldı ve kısıtlamalar sıkılaştırıldı.  

Çin’in başkenti Pekin’de, koronavirüsün etkileri nedeniyle sıkı tedbirler uygulanmaya devam ediliyor.

Kentte, Omicron varyantı nedeniyle önlemler daha da sıkılaştırıldı. AA’nın haberine göre; son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 42, göstermeyen 8 vaka tespit edildi.

60 METRO İSTASYONU KAPATILDI

İlk kez 22 Nisan’da görülen yerel kaynaklı vakaların yol açtığı salgının sürdüğü kentte, vakaların yoğun olduğu Çaoyang ilçesinde 63 otobüs durağı kapatıldı.

Ayrıca, 48 durağın güzergahı değiştirildi, 14 metro hattında 60 istasyon kapatıldı.

BELİRLİ YAŞ GRUPLARI EĞİTİME EVDEN DEVAM EDECEK

Kentte 1-5 Mayıs tarihlerini kapsayan İşçi Bayramı tatilinde kafe, bar ve restoranların yalnızca paket satış yapmalarına izin verilirken toplu etkinlikler iptal edildi.

Kısıtlamalar kapsamında, otobüs duraklarının bulunduğu güzergahlarda yaşayan vatandaşlar, İşçi Bayramı tatilinin ardından bugünden itibaren evlerinden çalışmaya başlayacak. Anaokulları ile ilk ve orta dereceli okullar da 5-11 Mayıs arasında derslere çevrim içi devam edecek.

12 İLÇEDE HER GÜN TOPLU TEST YAPILDI

12 merkez ilçesinde 3-4-5 Mayıs’ta her gün toplu test uygulandı.

Pekin’deki yeni salgın dalgasında 22 Nisan’dan bu yana 555 vaka kaydedildi. İlk vakaların tespit edilmesinden önce virüsün bir haftadır fark edilmeden yayıldığı bildirilmişti. Yeni salgındaki vaka sayısı, Haziran 2020’de Şinfandi Toptancı Gıda Pazarı’ndan yayılan, 34 günde 368 vakanın kaydedildiği dalgayı geride bıraktı. Nüfusu 21 milyonu aşan metropolde, Şanghay’dakine benzer bir kapanmayı gerektirecek yayılma ihtimali kaygı yaratıyor.

Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, Çin ana karasında son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 373, göstermeyen 4 bin 740 vaka saptanırken yurt dışı kaynaklı 75 vaka kayıtlara geçti.

SIFIR VAKA STRATEJİSİ

Bulaşıcılığı yüksek Omicron varyantının ortaya çıkardığı tablo, Çin’in Kovid-19’a karşı “sıfır vaka” stratejisi için sınamaya dönüştü. Kovid-19 vakalarını ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen strateji; karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler gibi katı ve geniş ölçekli tedbirleri gerektiriyor. Tedbirler, hayatın olağan akışına müdahalesi ve maliyeti açısından zaman zaman tartışmalara yol açıyor. Diğer ülkeler, Kovid-19’a karşı salgın koruma tedbirlerini büyük ölçüde kaldırıp normalleşmeye giderken Çin’in, mücadele stratejisini zaman içinde nasıl uyarlayacağı belirsizliğini koruyor.

Kaynak: ensonhaber

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.