Özgür Özel’den Erdoğan’a dikey mimari eleştirisi « SEKTÖREL HABER MERKEZİ

14 Ağustos 2022 - 08:41

bettilt giriş

Özgür Özel’den Erdoğan’a dikey mimari eleştirisi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, partisinin İstanbul İl Başkanlığı binasında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Özel, konuşmasında şu …

Son Güncelleme :

06 Ağustos 2021 - 22:12

152 views
Özgür Özel’den Erdoğan’a dikey mimari eleştirisi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, partisinin İstanbul İl Başkanlığı binasında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Özel, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“EĞER TERÖRİSTLER YAKIYORSA NEDEN YAKALAMIYORSUNUZ?”

“Günlerdir hepimiz Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın yaşlı gözlerle ve uykusuz gözlerle ayakta duracak hali yokken dün gece olacakları 3 gündür dikkat çektiğini hep birlikte izledik. Bir diğer argümanı bu işi PKK’lılar yaptı. Burada iki önemli sorun var. Sorun bir, hani Süleyman Soylu, ‘terörist metresi geri geriye sayıyor. Şu anda Türkiye sınırlarında 273 PKK militanı var, yerlerini milim milim biliyoruz, burunlarını çıkarttırmıyoruz’ diyordu. Peki bu burunlarını çıkaramayanlar, Türkiye’nin en batı coğrafyalarına gelip de orman yangını çıkarıyorlarsa, Süleyman Soylu’ya bir şey söylemek lazım. Demek ki bizi kandırıyorlar, bizi aldatıyorlar. Ve bir terör örgütünün böyle bir yangınları çıkarabilecek durumda olduğunu, kendi beceriksizliklerini örtmek için kullananlar, o terör örgütlerine bir güç atfettiklerinin ve zaten terör örgütlerinin adından söz ettirmek için eylem yaptıklarının farkında değiller herhalde.

Bu terör örgütüne, şimdiye kadar son birkaç yılda yapılmış en ileri sözel destek bu olsa gerek. Eğer teröristler yakıyorsa neden yakalamıyorsunuz? Nasıl engel olmuyorsunuz? Ve neden yakalamıyorsunuz? Bu ülkeye bu acıları yaşatıp da yakalanamayanlar varsa, yakalayamayanların beceriksizliğidir. Yakalanıp da cezalarını en ağır şekilde çekmelerinin de arkasında CHP olarak dimdik duruyoruz.”

“TARIM VE ORMAN BAKANI GÖZ GÖRE GÖRE GERÇEKLERİ ÇARPITIYOR”

“Tarım ve Orman Bakanı İlk günden beri ‘keşke öyle olsaydı’ dedirten ama söylediği lafla da herkesi şaşırtan bir cümle kuruyor. Türkiye’nin orman yangınlarıyla mücadelesinde dünyada az bulunur bir filosu olduğunu söylüyor. Oysa kabine arkadaşı Dışişleri Bakanına kulak verdiğinizde, ‘İspanya’dan, Hırvatistan’dan Ukrayna’dan, İran’dan, Rusya’dan, Azerbaycan’dan yapılan takviyelere ilave olarak İsrail’den 2 uçak daha Ukrayna’dan 4 helikopter daha bulduk ve filomuza kattık’ diyor.  ‘Her yerde uçak arıyoruz’ diyor, oysa ki Tarım Bakanı ‘bizim orman yangınlarında uçaklar iş görmez’ diyordu, övündüğü filomuzu ilk gün açıklamıştı. İlk yangın olduğunda ‘ 3 uçak 29 helikopterimiz var’ demişti.

Şu anda Dışişleri Bakanının saydıklarıyla ve filomuzun son durumu olarak dedikleri ’20 uçak ve 51 helikopterle mücadele ediyoruz’ diyorlar. 3 uçak 20’ye çıkmış, 29 helikopter 51’e çıkmış halen daha yetmiyor, ama Tarım Bakanı diyor ki ‘ dünyanın kıskandığı bir filomuz var bizim’  Bu kadar ağır bir çelişkiyi bu kadar göz göre göre  gerçekleri çarpıtmayı kamuoyunun bir kez daha takdirlerine bırakıyorum”

“TÜM CANLILARIN DEĞERİNE BİR PAHA BİÇİLEBİLİR Mİ?”

“AKP Genel Başkanı ‘orman yanar da canlı yanmaz mı?’ dedi ve hepimizin tüylerini ürperten şu ifadeleri kullandı; ‘orman yanar da canlı yanmaz mı? Kayıpların parasını ödeyeceğiz. Büyükbaşsa büyükbaş, beyaz et ise beyaz et’ Yanan hayvanlara maddi değer üzerinden bakan, tavuklar için beyaz et ifadesini kullanan, AKP Genel Başkanının bir ay önce çıkardığı ve kuşa çevirdiği hayvan hakları yasasına bakarsanız o yasada hayvanseverlerin istediği tanımlar yerine, tercih ettiği tanımlara bakarsanız, bu dile şaşırmazsınız.

Burada esas soru şu; hayvandan  kasıt evde yetiştirilen tavuklar, kazlar değil sadece sayın Erdoğan, sahipli hayvanların bedellerini ödeyince o hayvanların sahiplerinin bütün acısının geçeceğini siz varsayıyorsunuz ama sahipsiz hayvanlar, ormandaki kaplumbağalar, solucanından kuşlarına kadar tüm canlıların değerine bir paha biçilebilir mi?”

“Evi yanana da, bahçesi yanana da, canı yanana da, hayvanı yanana da, oğlu, kızı ölene de, madencinin anasına da, askerde şehit düşenin anasına babasına da, sadece ve sadece para üzerinden bir iletişim kuran bu kalpsizliği artık daha fazla bu ülke taşıyamaz. Acılar satın alınamaz, her şeye değer biçilemez, her şeye değer biçen, parası neyse veririz diyen bu anlayışı bu ülke daha fazla barındıramaz”

SORUMLULUK BELEDİYELERDE AÇIKLAMASI

“Recep Tayyip Erdoğan diyor ki, ‘sorumluluk belediyelerde.’ Döndü dolaştı, ‘yerleşim yerlerinden büyükşehir belediyeleri sorumlu, onlar da CHP’de zaten’ diyor. Bir kez böyle bir meselede buradan bu sorumlu, oradan o sorumlu ayrımı ne kadar doğrudur bilinmez ama, büyükşehir belediyesinin sorumlu olduğu yerlerde yangın çıkmış, yani Marmaris merkezde bir ev yanmış, belediye o evi söndürememiş, yangın ormana sıçramış gibi anlatıyor. Hiç bilmeyen böyle anlar.

Oysa tam da dediğiniz gibi sizin sorumluluğunuzda olan ormanlarda yangınlar çıktı, söndürülemedi, döndü geldi, yerleşim birimlerine sıçradı. Burada illa böyle basit bir taksimat yapılacaksa belediyelerin sorumluluk alanlarına ormanlardan gelen yangınlar ulaştı. Nasıl vatandaşa, ‘biliyorsunuz oralardan CHP’li belediyeler sorumlu’ diyebilirsiniz?”

“KİMİ KANDIRIYORSUNUZ?”

“Turizm Kanunu’ndan yapılan değişiklikle orman alanları dahil, Turizm Bakanı gerekli görürse burada turizm yatırımlarına izin verebiliyor. Biz buna ilk andan itibaren itiraz ettik Turizm Bakanı dedi ki, ‘eskiden 3 bakanlıktaydı şimdi tek bakanlıkta, değişiklik bu’ dedi. 3 bakanlıktan biri Tarım Bakanlığıydı. Şimdi Tarım Bakanlığı’na sormadan ormanı, orman arazisini turizme açma yetkisini, kendisi de turizmci olan, turizm yatırımları olan, yeni yatırımlar için etrafı turizm lobicileriyle sarılı olan, kendisi de bizzat o mahalleden olan birinin insafına bırakılmasına biz ‘hayır’ demiştik. Şimdi diyor ki, ‘ böyle bir yetki vermedim’ Turizm Kanunu Madde 3. Turizme açılacak yerlerin tanımı 3. maddede yapılıyor, ‘orman vasıflı alanlar dahil’ diyor, ‘geliştirilmesinde kamu yararı varsa Cumhurbaşkanı yapar.’ Bu kanunda da yetkiyi Turizm Bakanına veriyor. Vermedim dediği yetki, kendi partisinin milletvekillerinin 25 saatin sonunda uyumadan, eve gitmeden kullandıkları oylarla verildi. Kimi kandırıyorsunuz?”

“ERDOĞAN, BELEDİYE BAŞKANI OLDUĞUNDA İSTANBUL’DA 4 GÖKDELEN VARDI, ŞİMDİ 121 TANE VAR”

“Erdoğan, ‘Beni betonla falan anmasınlar’ diyor, ‘benim betonla ne işim olur. Ben dikey mimariye karşıyım, betona karşıyım’ diyor. Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunda 4 gökdelen vardı. Şimdi kaç tane var? 121 tane var gökdelen var ve Kanal İstanbul için planlananlar hariç. Sayende dikey mimariye biz de karşıyız. Hepimizin karşısına bir gökdelen diktirdin sen. Bütün İstanbul dikey mimarinin karşısında zaten. Bunların hepsi, bizzat yönettiğin ya da atadıklarına yönettirdiğin, ayda bir kez üstünde gezdiğin, helikopterden, uçaktan kupon arsaları, taksim ettiğin İstanbul’da oldu.”

“‘KURBANLIK ALMAYA GİDECEĞİM, BIRAK ARTIK DİRENMEYİ’ DİYORLARDI”

“Ormanları turizme açan bu kanunu çıkarabilmek için AKP grubu, 101 yıllık meclis tarihinde, şimdiye kadar yaptığı en uzun ikinci birleşimi yaptı ve bizim bütün uğraşlarımıza rağmen bu kanunu çıkardılar. Zaman zaman saatlerdir uyumadığım, 6 gündür, 5 gündür yoklamalarla sürekli içeri geri girmekten sinirleri yıpranmış, müzakere edilip, bu kanunun kötülüklerini anlatırken, çil yavrusu gibi dağılıp, oylamaya çağrıldıklarında yoklama istersek, Çin ordusu gibi içeriye girenler, zaman zaman üzerimize yürüdüler. ‘Kurbanlık almaya gideceğim, bırak artık direnmeyi’ diyorlardı bana. Biz de diyorduk ki, ‘ ormanlarımızı kurban edeceksiniz. Bundan vazgeçin hep birlikte bayrama gidelim’. AKP Grup Başkanvekili Bülent Duran, ‘ ne var bunda bu kadar direnecek, hepimizin canı çıktı, bırak inat etmeyi’ diyerek bana şahsen söyledi gözünün içine bakarak da söylerim ki kendisinin bunu yalanlamayacağını biliyoruz.

Turizm Bakanı aradı telefonla, ‘Özgür bey, gelirseniz bir kahvemi içer misiniz? Ben gelsem oturup görüşebilir miyiz? Kanunumuzu anlatacağım” Dedim ki ben bunu kamuoyuyla paylaşırım, sizinle görüşmem, bu kanun öyle bir kanundur. Turizm bakanının günü geldiğinde terörist dedikleri, günü geldiğinde şeytanlaştırdıkları ana muhalefet partisinin  grup başkanvekiline ‘oturulalım kanunumuzu size anlatayım’ dediği kanundur, görüşmeyi kabul etmediğimiz kanundur.”

“CUMHURİYET SAVCISI, RESEN HAREKETE GEÇMEMİŞTİR, REİSEN HAREKETE GEÇMİŞTİR”

“Türkiye’ye yardım diye bir Twitter  Hashtag’ı açılmış, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da bu Hashtag için bir soruşturma başlatmış. Türkiye’yi aciz göstermeye çalışıyorlarmış. Avustralya’da orman yangınları olurken de, dünyada orman yangınları, büyük sel felaketleri olunca hep bu helpli Hashtagleri gördük. Bu kendine güvenen ülkeler bunlara soruşturma açmıyor. Siz gerçekten güçlüyseniz, özgüveniniz yerindeyse bana niye yardım için Hashtag açtınız diye dava açmazlar. Ama suç örgütü lideri, ‘yahu bu ülkenin İçişleri Bakanı, Sezgin Baran Korkmaz’ı çağırıp, ‘hemen yurt dışına kaç’ dedi.

Kamera kayıtlarına bakın kaçmadan bir gün önce kamera kayıtlarına bakın, kaçmadan bir gün önce İçişleri Bakanlığı’na gittiği dediğinde, resen harekete geçmeyen Cumhuriyet Savcısı, Atatürk’e Ayasofya’da hakaret edilirken, cumhurbaşkanının huzurunda canlı yayında hakaret edilirken harekete geçmeyen Cumhuriyet Savcısı, uyuşturucu ticaretiyle ilgili isimler havada uçuşurken, harekete geçmeyen Cumhuriyet Savcısı, eski bir İçişleri Bakanının oğlunun cinayet işlediği iddiasıyla, AKP milletvekilinin, evinde işlenen cinayetten sonra DNA örneğine bile başvurmak için harekete geçmeyenler bugün resen harekete geçmişler, bu doğru değil. Harekete geçen Cumhuriyet Savcısı, resen harekete geçmemiştir, reisen harekete geçmiştir.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mesaj Göncer
Editör
Merhaba
Nasıl Yadımcı Olabilirim
Alanya escort Manavgat escort Fethiye escort Kemer escort Didim escort Çanakkale escort Aydın escort Muğla escort Tekirdağ escort Manisa escort Balıkesir escort Trabzon escort Elazığ escort Ordu escort Kütahya escort Isparta escort Rize escort Kahramanmaraş escort Yalova escort Giresun escort Yozgat escort Tokat escort Şanlıurfa escort Sivas escort Batman escort Erzurum escort Sinop escort Kırşehir escort Karaman escort Kırıkkale escort Bolu escort Amasya escort Niğde escort Uşak escort Edirne escort Çorum escort Osmaniye escort Zonguldak escort Van escort Erzincan escort Söke escort Bodrum escort Çerkezköy escort Akhisar escort Bandırma escort Ayvacık escort Akçaabat escort Karakoçan escort Altınordu escort Tavşanlı escort Eğirdir escort Ardeşen escort Afşin escort Altınova escort Bulancak escort Sorgun escort Erbaa escort Viranşehir escort Zara escort Kozluk escort Aziziye escort Ayancık escort Kaman escort Ermenek escort Keskin escort Gerede escort Göynücek escort Bor escort Banaz escort Havsa escort Osmancık escort Bahçe escort Alaplı escort Başkale escort Kemah escort Nazilli escort Fethiye escort Çorlu escort Alaşehir escort Altıeylül escort Biga escort Araklı escort Kovancılar escort Fatsa escort Simav escort Yalvaç escort Çayeli escort Dulkadiroğlu escort Çiftlikköy escort Espiye escort Sarıkaya escort Niksar escort Suruç escort Yıldızeli escort Sason escort Horasan escort Boyabat escort Mucur escort Sarıveliler escort Yahşihan escort Göynük escort Gümüşhacıköy escort Çamardı escort Eşme escort İpsala escort Sungurlu escort Hasanbeyli escort Çaycuma escort İpekyolu escort Refahiye escort Kuşadası escort Marmaris escort Süleymanpaşa escort Turgutlu escort Susurluk escort Gelibolu escort Of escort Ünye escort Domaniç escort Fındıklı escort Elbistan escort Çınarcık escort Tirebolu escort Akdağmadeni escort Turhal escort Eyyübiye escort Suşehri escort Yakutiye escort Gerze escort Mengen escort Merzifon escort Ulukışla escort Sivaslı escort Keşan escort Kadirli escort Ereğli escort Özalp escort Tercan escort Efeler escort Didim escort Çine escort Dalaman escort Menteşe escort Milas escort Ortaca escort Seydikemer escort Ergene escort Kapaklı escort Malkara escort Salihli escort Şehzadeler escort Soma escort Yunusemre escort Ayvalık escort Bigadiç escort Burhaniye escort Gönen escort Karesi escort Çan escort Yenice escort Ortahisar escort Yomra escort Perşembe escort Pazar escort Onikişubat escort Pazarcık escort Türkoğlu escort Eynesil escort Görele escort Piraziz escort Yağlıdere escort Çayıralan escort Boğazlıyan escort Zile escort Siverek escort Karaköprü escort Haliliye escort Akçakale escort Şarkışla escort Gemerek escort Oltu escort Palandöken escort Mudurnu escort Suluova escort Taşova escort Toprakkale escort Kilimli escort Tuşba escort Üzümlü escort http://www.kadinescort.net Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağri escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort
kuşadası escort çorlu escort gebze escort eyyubiye escort karatay escort çekmeköy escort eyupsultan escort arnavutköy escort lüleburgaz escort çayeli escort yüksekova escort safranbolu escort bozüyük escort sincan escort etimesgut escort yenimahalle escort buca escort karşıyaka escort bornova escort çiğli escort keçiören escort güngören escort kemer escort sancaktepe escort beyoğlu escort anamur escort beykoz escort büyükçekmece escort bakırköy escort zeytinburnu escort başakşehir escort menteşe escort arsuz escort elbistan escort akşehir escort vezirköprü escort reyhanlı escort çayırova escort kartepe escort başiskele escort nizip escort menderes escort aliağa escort polatlı escort battalgazi escort yeşilyurt escort fatsa escort erbaa escort şarkışla escort sivas merkez escort kahta escort kepez escort konyaaltı escort keşan escort kadirli escort biga escort zonguldak ereğli escort çaycuma escort yakutiye escort palandöken escort Ünye escort akçaabat escort milas escort serdivan escort akyazı escort Çerkezköy escort kapaklı escort nazilli escort söke escort erciş escort tuşba escort van edremit escort karesi escort altıeylül escort bandırma escort Çarşamba escort akhisar escort turgutlu escort Şehzadeler escort salihli escort soma escort alaşehir escort defne escort dörtyol escort samandağ escort mersin yenişehir escort erdemli escort körfez escort gölcük escort derince escort sarıçam escort ceyhan escort kozan escort serik escort gemlik escort mudanya escort gölbaşı escort pursaklar escort bergama escort ödemiş escort gaziemir escort menemen escort torbalı escort