MSB’den ‘Türk-Afgan Kardeşliği’ paylaşımı | SEKTÖREL HABER MERKEZİSEKTÖREL HABER MERKEZİ

25 Ocak 2022 - 05:01

MSB’den ‘Türk-Afgan Kardeşliği’ paylaşımı

ABD ordusu dahil, NATO’ya bağlı yabancı ülke askerleri Afganistan’dan ayrılırken, Türkiye’nin NATO konsepti kapsamında Kabil Havalimanı’nın …

Son Güncelleme :

18 Temmuz 2021 - 3:12

76 views
MSB’den ‘Türk-Afgan Kardeşliği’ paylaşımı

ABD ordusu dahil, NATO’ya bağlı yabancı ülke askerleri Afganistan’dan ayrılırken, Türkiye’nin NATO konsepti kapsamında Kabil Havalimanı’nın korunmasını ve işletilmesini üstlenmesine yönelik görüşmeler sürüyor.

Buna rağmen, bölgede Afgan hükümeti dışındaki en büyük muhalif güç olan Taliban, bir yandan Türkiye’nin ülkedeki varlığına sıcak bakarken, Türk ordusunun NATO için görev almasına da karşı çıkıyor.

Bu gündemin gölgesinde, Türkiye ile Afganistan arasındaki kardeşliğin 100. yılı, çeşitlik etkinliklerle kutlanıyor, anılıyor.

MSB’DEN TÜRK-AFGAN KARDEŞLİĞİ PAYLAŞIMI

Milli Savunma Bakanlığı’nın “Tarihten Günümüze Türk-Afgan Kardeşliği” başlığıyla hazırladığı ve sosyal medya hesabından yayınlanan grafikte, iki ülke arasındaki yakın ilişkiler kronolojik olarak aktarıldı.

Grafikte, “Türk ve Afgan halkları tarih boyunca ortak tarih, dil, kültür ve inanca sahip iki kardeş millet olarak hep dayanışma içinde olmuştur.” ifadesi kullanıldı.

Afganistan’ın ilk devlet hastanesinin Kral Habibullah Han döneminde Afganistan’a davet edilen Türk danışmanlar tarafından 1913’te kurulduğu belirtilen grafikte, tarihte yaşanan şu önemli dönüm noktalarına yer verildi:

1919

1919’da bağımsızlığını kazanan Afganistan, modernleşme için pek çok alanda Türkiye’yi örnek almış, askeri alanda, eğitim ve kültür alanında yine Türk uzmanlardan yararlanmıştır.”


1921

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk Kurtuluş Savaşı devam ederken Afganistan Kralı Emanullah Han’dan gelen askeri eğitim yardımı talebini geri çevirmemiş, 2. Dünya Savaşı’na kadar doktor, subay ve öğretmenlerden oluşan destek verilmiştir.

Türk Kurtuluş Savaşı sırasında Afganistan, Türk milletine siyasi, diplomatik ve ekonomik pek çok yardımda bulunmuştur. 1 Mart 1921’de iki ülke arasında dostluk ve ittifak anlaşması imzalanmış, Afganistan TBMM’yi tanıyan ikinci ülke olmuştur. Aynı zamanda Afganistan, Ankara’ya diplomatik temsilci gönderen ilk ülke olmuştur.

1 Mart 1921 tarihli anlaşma metninde, iki ülke arasındaki dostluğun ve kardeşliğin de göstergesi olarak ‘Bu iki ülkenin kaderi ve saadeti birbirinindir. Eğer bir ülkeye düşman hamle ediyorsa bu diğer ülkenin de aleyhine bir hücumdur.’ yer almıştır.

Türkiye, Medine kahramanı Fahrettin Türkkan Paşa’yı ilk Türk elçisi olarak Kabil’e atamıştır. 10 Temmuz 1921’de Afganistan’ın Ankara Büyükelçiliğinin açılışını yapan Atatürk, Afgan bayrağını direğe kendi elleriyle çekmiştir.”


1928

“Afganistan Kralı Emanullah Han ve eşi Kraliçe Süreyya, 1928 yılında Türkiye’yi ziyaret etmiş ve bu ziyaret aynı zamanda yabancı bir devlet başkanının Türkiye’ye yaptığı ilk ziyaret olarak tarihe geçmiştir.”

Ayrıca, grafikte Kral Emanullah Han’ın 9 Kasım 1921’deki “Türklerin zaferini tebrik ediyoruz, Türklerle Afganlılar kardeştir.” ifadeleri yer aldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mesaj Göncer
Editör
Merhaba
Nasıl Yadımcı Olabilirim