Maçka Parkı’ndaki ‘Açık Giyindin’ Davasında Beraat Kararı « SEKTÖREL HABER MERKEZİ

17 Haziran 2021 - 07:54

Maçka Parkı’ndaki ‘Açık Giyindin’ Davasında Beraat Kararı

Maçka Parkı’nda uygunsuz olduğu savıyla kıyafete müdahale ettiği teziyle güvenlik görevlisi Savaş İlter ile Çağla Köse’nin karşılıklı olarak …

Son Güncelleme :

10 Haziran 2021 - 14:12

11 views
Maçka Parkı’ndaki ‘Açık Giyindin’ Davasında Beraat Kararı

Maçka Parkı’nda uygunsuz olduğu savıyla kıyafete müdahale ettiği teziyle güvenlik görevlisi Savaş İlter ile Çağla Köse’nin karşılıklı olarak hakaret cürmünden yargılandıkları dava, istinaf mahkemesinin bozmasının akabinde bugün yine karara bağlandı. Mahkeme, Savaş İlter hakkında beraat, Çağla Köse hakkında da ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi.

Maçka Demokrasi Parkı’nda 29 Temmuz 2017 günü yaşanan tartışmada teze nazaran güvenlik görevlisi Savaş İlter, Çağla Köse’ye, “Böyle giyiniyorsunuz, sonra tecavüze uğrayınca ‘Güvenlik bizi koruyamadı’ diyorsunuz” dedi. Çağla Köse de “Manyağa bak ya, polis getirmiş, hangi akla hizmet polis getirmiş?” karşılığını verdi. Tartışmanın akabinde taraflar birbirinden şikayetçi oldu.

Savaş İlter hakkında “hakaret” kabahatinden 3 aydan 2 yıla, Çağla Köse hakkında da “kamu görevlisine hakaret” cürmünden 1 yıldan az olmamak üzere mahpus cezası talebiyle dava açıldı.

Birinci yargılamada güvenlik görevlisine para cezası verilmişti

Yapılan yargılama sonunda mahkeme, Savaş İlter’i “hakaret” kabahatinden 3 bin 300 TL isimli para cezası çarptırıp, kararın açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Çağla Köse hakkında ise, “haksız fiile reaksiyon olarak hakaret ettiği” gerekçesiyle ceza vermekten vazgeçilmesine hükmetti.

“Kibarca rica etse bu durumlar olmazdı”

Karar, İstinaf Mahkemesi’nce bozuldu. Bozma sonrası İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi’nde tekrar görülen davanın duruşmasında Çağla Köse ve Savaş İlter hazır bulundu. Çağla Köse, “O gün nitekim çok üzgündüm. Söylediğim kelamın hakaret olduğunu düşünmüyorum. Karşı taraf vazifesini yaptığını tez ediyor, istediği şeyi benden kibarca rica etse bu durumlar olmazdı. Hatasızım. Beraatimi istiyorum. Şikayetim devam etmektedir. Hengameyi çıkaran ben değilim” diye konuştu.

Mahkeme kararını açıkladı

Mahkeme, Savaş İlter’i, kabahatin yasal ögelerinin oluşmadığı gerekçesiyle beraat ettirdi. Çağla Köse’ye ise hakaret kelamını, haksız bir fiile reaksiyon olarak söylediği için ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.