KÜRESEL ISINMA MALİYETİ YILDA 30 TRİLYON OLABİLİR « SEKTÖREL HABER MERKEZİ

12 Mayıs 2021 - 06:09

KÜRESEL ISINMA MALİYETİ YILDA 30 TRİLYON OLABİLİR

Son Güncelleme :

30 Mart 2021 - 7:54

20 views
KÜRESEL ISINMA MALİYETİ YILDA 30 TRİLYON OLABİLİR

Uluslararası ekonomistler iklim değişikliği nedeniyle 2075’ e kadar yılda 30 trilyon dolar ekonomik zarar oluşabileceğini  dile getirdi.

İklim değişikliği, yerküre ve üzerinde yaşayan canlıların hayatının sağlıklı olarak devam etmesi için çok büyük önem taşıyor. Dünya iklim değişikliği ile mücadele ederken hedefine sıfır emisyonu sağlamayı koydu.

New York Üniversitesi Politika Enstitüsü tarafından farklı ülkelerde yaşayan ve iklim değişikliği alanında uzman 738 ekonomistle yapılan anketin sonuçları, “İklim Değişikliğinde Ekonomik Fikir Birliği” başlıklı çalışmayla açıklandı.

Buna göre, ekonomistlerin iklim değişikliğinin maliyetlerine ilişkin endişeleri 2015’te gerçekleştirilen son anketten sonra artış gösterdi.

Ankete katılan ekonomistler, yaklaşık yüzde 74’ü emisyonları azaltmak için acil ve etkili şekilde harekete geçmenin gerekli olduğunu ifade etti. Ekonomistlerin yüzde 89’u iklim değişikliğinin ülkeler arasındaki gelir eşitsizliğini şiddetlendireceğini kaydederken, yüzde 70’i ülkeler içindeki eşitsizliğin gezegenin ısınmasıyla artacağını belirtti.

Katılımcıların yüzde 76’sı iklim değişikliğinin, ekonomik zararının yanı sıra küresel ekonominin büyüme oranını da negatif yönde etkileyeceğini öngördü.

Ekonomistler, iklim değişikliği nedeniyle oluşacağı öngörülen ekonomik zararın 2025’e kadar yılda 1 trilyon 7 milyar dolara, 2075’e kadar ise yılda yaklaşık 30 trilyon dolara ulaşacağı konusunda görüş birliğine vardı

Öte yandan, araştırmaya katılan ekonomistlerin yaklaşık yüzde 70’i yüzyılın ortasına kadar net sıfır emisyon hedefine ulaşmanın getirdiği faydaların, bu hedefe ulaşmak için gerekli maliyetten daha fazla olacağını vurguladı.

Kaynak: ensonhaber

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.