Fikirci Bey yazdı: KUNDAKÇI DOSTLAR | SEKTÖREL HABER MERKEZİSEKTÖREL HABER MERKEZİ

28 Ocak 2022 - 05:38

Fikirci Bey yazdı: KUNDAKÇI DOSTLAR

İki gün içinde 24 ilde 84 yangın “çıkarıldı”. Bunların 70’i bu yazı yazılırken kontrol altına alınmıştı. Ben komplo teorilerine değil …

Son Güncelleme :

01 Ağustos 2021 - 0:12

113 views
Fikirci Bey yazdı: KUNDAKÇI DOSTLAR

İki gün içinde 24 ilde 84 yangın “çıkarıldı”. Bunların 70’i bu yazı yazılırken kontrol altına alınmıştı.

Ben komplo teorilerine değil istatistiğe inanırım.

Daha önce tek bir ülkede bu kadar kısa ara ile, bu kadar kısa mesafelerde, bu kadar çok sayıda yangın çıkmış mı?

Bu normal olabilir mi? Doğal bir felaket olabilir mi?

Olayın sabotaj olduğu artık su götürmüyor.

Ülke iki gün içinde yangın yerine çevrildi…

Ama daha önce ne oldu?

PKK’nın siyasi uzantısı HDP’ye kapatma davası açıldı.

PKK’nın siyasi uzantıları Washington’u ziyaret etti.

Sayın Cumhurbaşkanı Diyarbakır’ı ziyaret etti ve her zamanki gibi sıcak karşılanması bir yana “Biz 2005 yılında neredeysek, bugün de aynı yerdeyiz” diyerek “gönül köprülerinin” hiç yıkılmadığını gösterdi.

Hatta o derece ki “yeni bir çözüm süreci mi başlıyor?” sorusu gündeme getirildi.

Ülke, salgının olumsuz etkilerinden kurtulmaya başladı ve yangınların çıkarıldığı bölgeler yavaş yavaş eski turist seviyelerine dönmeye başlamıştı.

Sayın Cumhurbaşkanı Diyarbakır’da, “Şimdi bir geriye dönüp 20 yıllık muhasebeyi yapalım. Biz ne dedik ne yaptık, onlar ne dediler ne yaptılar. Biz Diyarbakır’da 2005 yılında size ne demişsek dün oradaydık, bugün de aynı yerdeyiz, yarın da aynı yerde olacağız. Biz tüm samimiyetimizle barış dedik, kardeşlik dedik, çözüm dedik, adalet dedik, hak dedik, özgürlük dedik, demokrasi dedik. Biz ret, inkâr, asimilasyon politikalarını ortadan kaldırıp hak ve özgürlük eksenli bir yaklaşımla asırlık meselelerin çözümüne yöneldik. Peki bunlar, yani terörden beslenenler, terörü destekleyenler, terörü açıkça telin etmekten korkanlar, sırtını size değil de PKK’ya, terör örgütüne dayayanlar ne yaptı?” dedi.

Yani Kürtlerle ilgili hiçbir geri adım atılmadığını hatırlattığı gibi, sorunun kendi sorunu olduğunu tekrarladı.

Bunları, yani HDP’nin kapatılma davasını, HDP’nin Washington ziyaretini ve Sayın Cumhurbaşkanının Diyarbakır’da muhabbetle karşılanmasını ve Türkiye’nin salgının etkilerinden kurtulmaya başlamasını alt alta toplarsanız Kandil’de kalmış üç beş savaş baronunun eteklerinin nasıl tutuştuğunu anlarsınız.

Bildiğiniz gibi PKK barış sürecini hiçbir zaman istemedi. PKK, AK Parti’nin Kürtlerle ilgili hiçbir sorunu çözmesini, Kürtler yararına hiçbir şey yapmasını istemedi. Yoksa HDP neden Kürtlere bunca haklarını teslim eden AK Parti ile değil de sadece Kürtlere zulüm etmiş ve şimdi de “elinde kör bıçakla” bekleyen CHP ile ittifak kurar? AK Parti’nin Kürtler nezdinde “suçu” nedir? Kürtlere hangi zararı vermiştir de HDP, AK Parti’ye bu kadar düşmandır? Ben söyleyeyim: AK Parti’nin suçu PKK’yı bitirmesidir. HDP’nin bitmeyen nefreti de bu yüzdendir. Önce de söylemiştim, siz bakmayın HDP’nin timsah göz yaşlarına, HDP kapatılmamak da istemiyor. Kapatılmak ve ağlamak istiyor. Dağdan başka çare bırakmadılar demek istiyor. Bu nedenle ormanları yakmakla bizzat kapatılmayı garantiye almak isteyecek kadar da izansızdır bunlar.

Oysa hesaplamadıkları bir şey var. Eğer HDP kapatılırsa artık Meclis’e sırtını “silahlı güce” dayayarak geldiğini söyleyecek kimse kalmayacaktır. Çünkü artık öyle bir silahlı güç kalmamıştır. Bir sonraki seçime kadar Meclis’te kalanların uyduracağı üç harflik parti böyle sırtını ona buna dayayan son parti olacak ve ilk seçimde de artık o bölgeden sırtını bölge insanına dayayan siyasiler gelebilecektir.

Öte yandan yangınla mücadelenin teknik yönü kuşkusuz eleştirilebilir. Ancak daha birinci dakikada sanki yangınla bütün mücadele sadece uçakla verilirmiş gibi karadaki yüzlerce araç, havadaki 60’a yakın helikopteri bırakıp; Türk Hava Kurumu’nun eski, mücadelede etkisiz ve daha pahalı olan uçaklarının neden kullanılmadığını sorgulayan muhalefetin ciddiye alınacak bir tarafı zaten yok. Onlar her zamanki gibi hırsızı değil ev sahibini suçladılar.

Ama hemen söyleyeyim, son 40 yılını bu ülkede geçirmiş herkes böyle bir sabotaj zincirini kimlerin yapabileceğini biliyor. Kaldı ki ilk de değil…

Şimdi sen bu, “dostlarım” dediğin ve birlikte iktidara yürüdüğünü söylediğin haydutlar ülkeyi yakarken dönüp de iktidardan “kaç uçak var?” diye hesap sorarsan, senden de zamanı gelince “bu kundakçılarla ne işin vardı” diye hesap sorarlar.

Yok öyle kundakçıların oyuna talip olup sonra da tanımıyormuş gibi yapmak. Bunu ben söylemiyorum zaten kundakçılar söylüyor…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

instagram volgers kopen volgers kopen

Mesaj Göncer
Editör
Merhaba
Nasıl Yadımcı Olabilirim