DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

ERKEKLER DE MEME KANSERİ RİSKİ ALTINDA OLABİLİR: RADYOLOJİ UZMANI DR. DENİZ ESİN TEKCAN ŞANLI ANLATIYOR

Yayınlanma Tarihi : Google News
ERKEKLER DE MEME KANSERİ RİSKİ ALTINDA OLABİLİR: RADYOLOJİ UZMANI DR. DENİZ ESİN TEKCAN ŞANLI ANLATIYOR

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yapan Doçent Doktor Deniz Esin Tekcan Şanlı, meme kanseri konusunda bilgi veren bir radyoloji uzmanı olarak öne çıkıyor. Ankara doğumlu olan Şanlı, radyoloji alanındaki uzmanlığını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tamamlamış ve 2022 yılında doçent unvanını almıştır.

Deneyimli doktor, radyoloji alanındaki geniş uzmanlık alanlarından biri olan meme radyolojisi üzerine özellikle odaklanmıştır. Meme radyolojisinin geniş bir spektruma yayılan bir branş olduğunu belirten Şanlı, bu alanda yapılan tetkiklerin günümüzde birçok hastalığın teşhisinde kilit bir rol oynadığını vurgulamaktadır.

Makalenin devamında Şanlı, günlük rutininde meme kanseri şüphesi taşıyan hastaların değerlendirilmesinden bahsetmektedir. Üniversite Hastanesi’nde görev yapan Şanlı, özellikle meme kanseri tanısı almış hastaların yanı sıra risk altındaki bireylerle de ilgilenmektedir.

Makalenin önemli bir bölümünde meme kanserinin genel prevalansından bahsedilmekte; Türkiye’de her 7-8 kadından birinin bu hastalıkla karşılaştığına dikkat çekilmektedir. Ayrıca, meme kanserinin genç yaşlarda daha sık görülmeye başlaması ve 30-50 yaş aralığındaki hastaların artışı üzerinde durulmaktadır.

Makalenin ilgi çekici bir bölümünde, erkeklerde meme kanseri riskinin olduğu belirtilmektedir. Dr. Şanlı, meme dokusunun varlığı nedeniyle erkeklerde de meme kanseri görülebileceğini ve bu durumun yaklaşık olarak tüm meme kanserlerinin %1’ini oluşturduğunu ifade etmektedir.

Risk faktörleri hakkında konuşan Şanlı, meme kanserinin genetik geçiş, kadın cinsiyet, ve çevresel etkenlere bağlı olarak gelişebileceğini belirtmektedir. Ayrıca, meme kanseri için tarama yöntemlerinden bahsedilerek, mamografi, ultrasonografi ve MR gibi tetkiklerin kullanımının önemi vurgulanmaktadır.