DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi için bugün Hindistan’a gidecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenecek 18’inci G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere 8-10 Eylül’de Hindistan’ı ziyaret edecek.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi için bugün Hindistan’a gidecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenecek 18’inci G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere 8-10 Eylül’de Hindistan’ı ziyaret edecek.

3 OTURUMDA GÖRÜŞ ALIŞVERİSİNDE BULUNULACAK

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre G20 Liderleri, zirvede “Tek Dünya, Tek Aile, Tek Gelecek” ana teması altında gerçekleştirilecek üç oturumda görüş alışverişinde bulunacak.

ZİRVEDEKİ LİDERLERLE TEMASLARDA BULUNACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, G20 liderleriyle bir araya gelmesi, ayrıca zirveye katılan bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla temaslarda bulunması da öngörülüyor.

17-18 EYLÜL’DE NEW YORK’TA BM KURULU’NA KATILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17-21 Eylül’de ABD’nin New York kentinde düzenlenecek BM 78. Genel Kurulu’na katılacak.

ABD ziyareti kapsamında BM Genel Kurulu’na hitap edecek Erdoğan’ın genel kuruldaki konuşmasında, başta Rusya-Ukrayna Savaşı, Suriye, Filistin ve KKTC’ye ilişkin son gelişmeler, terörle mücadele, mülteci sorunu, iklim değişikliğiyle mücadele konularına yer vermesi öngörülüyor.

PUTİN VE Şİ KATILMAYACAK

Ancak bu yıl Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping zirveye katılmayacak. Çin’i,, Devlet Başkanı Şi Jinping yerine Başbakan Li Çiang, Rusya’yı ise Vladimir Putin yerine Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov temsil edecek. Bazı analistler Şi Cinping’in zirveye katılmayacak olmasını Pekin yönetiminin Batı’ya sırtını dönmesi olarak yorumluyor. Zira ilk kez bir Çin lideri G-20 zirvesine katılmamış olacak. Geçen yıl Bali’deki zirveye katılmadığı için Putin’in bu yıl da zirvede yer almaması sürpriz olmadı.

GÜVENLİK ARTIRILDI

Liderleri ağırlayacak Yeni Delhi’deyse güvenlik had safhada: Zirve sırasında 100 bine yakın polis ve asker görev yapacak. İnsansız hava araçları ve savaş jetleri de havadan destek verecek, kentte adeta hayat duracak. Yoğun trafiğin önüne geçebilmek için Yeni Delhi’deki tüm bankalar, okullar, devlet daireleri ve özel işletmeler kapatılacak.

AFRİKA BİRLİĞİ DE ÜYE OLACAK

ABD basını G-20 zirvesinde Afrika Birliği’nin üyeliğinin onaylanacağını yazdı. Afrika Birliği bundan önce “davetli uluslararası organizasyon” statüsündeydi. Böylelikle Afrika Birliği G-20 üyesi olan Avrupa Birliği’yle aynı statüye kavuşmuş olacak. Duyurunun zirve sırasında yapılması bekleniyor.

Kaynak: AA / Politika