CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI: MART AYINDA KADEMELİ NORMALLEŞME BAŞLIYOR « SEKTÖREL HABER MERKEZİ

20 Haziran 2021 - 10:17

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI: MART AYINDA KADEMELİ NORMALLEŞME BAŞLIYOR

Son Güncelleme :

18 Şubat 2021 - 7:45

28 views
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI: MART AYINDA KADEMELİ NORMALLEŞME BAŞLIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısının ardından normalleşme sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, açıklamasında, Mart ayı itibariyle kademeli normalleşmeye geçileceğini belirtti.  Sokağa çıkma kısıtlaması ne zaman sona erecek ? İşte detaylar…

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Beştepe’de düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısının ardından yaptığı Millete Sesleniş konuşmasında özetle şu mesajları verdi:

“CHP’YE NE OLUYOR ?

“Terörle mücadele meselesi her türlü siyasi çekişmenin, hesabın polemiklerin üzerinde tutulması gereken milli bir konudur. ‘Ama’sız, ‘fakat’sız, ‘lakin’siz bir şekilde terör örgütünü kınamayan hiç kimse, kendini bu ülkenin partisi, siyasetçisi olarak takdim edemez. PKK ile arasına mesafe koyamadığı için bizim nezdimizde hiçbir zaman gerçek siyasi kurum haline gelemeyen bir parti var. Alçaklıkta demiyorum çukurlukta sınır tanımayan bu terör örgütü yardakçılarına cumhur ittifakı olarak diyoruz ki, asıl bu millet sizden önce şehidimizin onca gazimizin hesabını soracak. Hem de öyle bir soracak ki bir daha kimse benzer ihanetlere teşebbüs edemeyecek. Hadi bunlar tescilli terör yardakçısı peki bu ülkenin ikinci büyük partisi durumundaki CHP’ye ne oluyor?

“GEREKEN İZAHATİ VERDİLER”

Bu operasyonun sorumlusu elbette, aynı zamanda başkomutan ve yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanından Milli Savunma ve İçişleri Bakanlıklarına, askerinden polisine istihbaratçısına kadar tüm mensuplarıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir. Bakanlarımız TBMM Genel Kurulu’nda gereken izahatı verdiler. Bilgilendirme toplantısının hemen ardından CHP grup toplantısında sergilenen pespayelik, söz konusu zatın rezil karakterinin artık iyice bildiğimiz, tanıdığımız tezahüründen başka bir şey değildir.

“BİRLİKTE ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ”

Salgının seyrine göre tedbiri elden bırakmayacak şekilde normalleşme adımlarını atıyoruz. Toplantımızda da salgının dünya ülkemiz ve şehirlerimiz bazında seyrini ayrıntılı olarak değerlendirdik. Kimi şehirlerimizde karşımıza gayet iyi fotoğraf çıkarken kimi şehirlerimizde hala sıkıntının ciddi düzeyde olduğunu gördük. Devlet ve millet olarak el ele verip tedbirlere uyarak bu musibetin üstesinden birlikte geleceğiz. Aşı çalışmaları hızla sürüyor. 5.5 milyonun hemen hemen üzerinde bir aşılama kampanyasını tamamladık, neredeyse bunun dünyada benzeri yok. Bu işi başaran Türkiye oldu. Bir yandan birinci aşı gruplarının kapsamı genişletilirken ikinci aşı sürecine başlandı. 5.7 milyon aşılama sayısına ulaştık. İlk etapta ihtiyaç duyacağımız aşılarla ilgili bağlantıları yaptık, tedarikini gerçekleştiriyoruz. Yerli aşı çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Salgın tedbirleriyle ilgili şu hususları paylaşmak istiyorum. Mart aşılamada çok büyük mesafe kat edeceğimiz ve oldukça yüksek rakamları göreceğimiz ay olacaktır.

BELİRLENEN KRİTERLERE GÖRE İLLER, 4 GRUBA AYRILACAK

İllerimizi Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak mart ayı başı itibariyle kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağız. Normalleşme takvimini de buna göre yürüteceğiz. Özellikle salgın tedbirleri sebebiyle işine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane ve benzeri esnafımızı rahatlatacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacak. Uzaktan eğitimle faaliyetlerine devam eden öğrencilerimizin durumu illerimizdeki vaka sayısına göre değerlendirilecek.

YASAKLAR KALKIYOR MU ?

Hafta sonu uygulamasından başlayarak sokağa çıkma sınırlamasını illerimizdeki vaka, aşılama ve diğer kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırıyoruz. Önemli olan vaka sayısının tüm illerimizde sürekli azalmasıdır. Vatandaşlarımız ne kadar dikkatli olur, hassas davranır, illerindeki görünümü ne kadar iyileştirirlerse normalleşme o derece hızlı ilerleyecektir. Biraz daha fedakârlık yaparak bu musibeti tehdit olmaktan çıkartacak bir yerde duruyoruz. Tüm vatandaşlarımdan bir kez daha yürüttüğümüz mücadeleye destek vermesini istirham ediyorum.”

“BÖBÜRLENMEYİ KAPIMIZA YAKLAŞTIRMAYACAĞIZ”

“Siyaseti başkaları gibi sırça köşklerde değil milletimizin arasında yapacağız. Kibri, böbürlenmeyi kapımıza yaklaştırmayacağız. Milletle arasına mesafe koyan, vatandaşla arasına aşılmaz duvarlar ören, bir hareketin varacağı yer tarihin tozlu sayfalarıdır.”

Kaynak: Hürriyet

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.