Bilgisayar Satın Alma Rehberi

Bilgisayar Satın Alma Rehberi

Ağustos 23, 2022 13:21
Bilgisayar Satın Alma Rehberi
0

BEĞENDİM

Bilgisayar, günümüzde en çok kullanılan teknolojik cihazlardan biridir. Piyasaya sürüldüğü ilk günden beri büyük ilgi görmeyi başaran bu cihazlar, her geçen gün gelişim göstererek en iyi versiyonuyla karşımıza çıkmaktadır. İnternetin yaygın kullanımı, insan hayatını da büyük ölçüde kolaylaştırmıştır. İş yerlerinde, hastanelerde, okullarda, bankalarda ve daha birçok sektörde vazgeçilmez elektronik eşyalardan birisi olan bilgisayarlar, kullanıldığı alana göre farklı özelliklerde tercih edilir. Bilgisayar satın almak isteyen kişilerin merak ettikleri belli başlı konular vardır. Ciddi bir bütçe ayrılarak satın alınan bu cihazlarda dikkat edilmesi gereken önemli birçok detay bulunur.

 

Masaüstü Bilgisayar mı Dizüstü Bilgisayar mı?

 


Bilgisayar satın almak isteyen kullanıcıların en çok merak ettiği sorulardan birisi “masaüstü bilgisayar mı yoksa laptop mu satın almalıyım?” konusudur. Bu sorunun cevabı kişilerin bilgisayarı tercih etme amacına göre farklılık gösterir. Her iki bilgisayarın da kendine göre artıları ve eksileri bulunur. Kişiler bu detayları göz önünde bulundurarak karar verebilirler.

– Dizüstü bilgisayarlar kolaylıkla taşınabilir olması yönüyle büyük bir avantaja sahiptirler. Laptop kullanıcıları bilgisayarlarını diledikleri yere götürebilir, işlemlerini istedikleri ortamda kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Hafif olması sebebiyle portatif taşınabilme özelliğine sahip olan laptoplar bu yönleri nedeniyle büyük oranda ilgi görürler. Masaüstü bilgisayarlar ise ağırdır ve her yere taşınabilen ürünler değildir. Bilgisayarınızı her yere taşımanız gerekecekse seçiminizi dizüstü bilgisayarlardan yana yapmanızda fayda var.

– Satın alacağınız bilgisayarın makul bir fiyata sahip olmasını istiyorsanız, masaüstü bilgisayarlar sizin için daha ideal olacaktır. Toplama kasa işlemiyle, bilgisayarınızı istediğiniz özelliklerde hazırlayabilir ve bütçenize uygun donanım parçalarını tercih edebilirsiniz. Bu imkan laptoplarda yoktur. Laptoplarda parça toplama işlemi mümkün değildir. Kişiler tüm laptop parçalarını temin etseler dahi bu işlem oldukça pahalıya mâl olur.

– Küçük olan laptop modellerinde, bazı dizüstü bilgisayar klavyeleri oldukça küçük olabilmektedir. Bu da klavye kullanımında beklenen konfor beklentisinin sağlanamamasına sebep olabilir. Böyle durumlarda kullanıcılar harici klavye satın almak durumunda kalabilir. Bu da ekstra masraf demektir. Masaüstü bilgisayarlarda ise kullanıcılar klavyeye ekstra masraf yapmak durumunda kalmazlar.

– Kullanıcılar, daha fazla işlemci gücüne ihtiyaç duyacak bir işle meşgul olacaklarda masaüstü bilgisayarları tercih etmeleri daha iyi olabilir. Masaüstü bilgisayarlarda işlemciler laptoplara kıyasla boyut olarak daha büyük ve hızlı olabilmektedir. Aynı zamanda daha iyi bir soğutma sistemine sahiptirler.

– Büyük ekranda çalışmak isteyen kullanıcılar için masaüstü bilgisayarlar daha esnek seçenekler sunar. Laptopların ekran ebatları sınırlıdır. Bilgisayar ekranının çok küçük olması çalışma verimliliğini çok büyük olması da kaliteyi olumsuz etkilemektedir. Laptoplara harici bir ekran bağlanabilmesi de artı özelliklerden biridir. Dizüstü bilgisayarının ekran boyutundan memnun olmayan kişiler, harici bir ekranı laptoplarına bağlayıp işlerini bu şekilde de kolaylıkla sürdürebilirler. Ekran için harici bir masraf yapmak istemeyenler ise masaüstü bilgisayarları tercih edebilirler.

– Kurulum açısından laptoplar masaüstü bilgisayarlara göre daha pratiktir. Hem kolay taşınabilir hem de kolay kurulabilir olması yönüyle laptoplar daha avantajlıdır.

– Bilgisayarı satın aldıktan sonra performansını artırmak isteyen kullanıcılar için ideal seçenek masaüstü bilgisayarlardır. Laptopların donanımları masaüstü bilgisayarlara kıyasla daha zor bulunur. Laptop donanımları fiyat olarak da daha pahalı ve kolay değiştirilemeyen ürünlerdir. Fakat masaüstü bilgisayarlar için kullanıcılar hem parçaları kolaylıkla bulabilir hem de kolay bir şekilde değişimini sağlayabilir. Laptoplarda bilgisayar performansını yükseltebilmek için bilgisayarı değiştirmek gerekirken, masaüstü bilgisayarlarda bilgisayar performansını yükseltmek için donanım parçalarını değiştirmek yeterli olabilmektedir.

– Oyun tutkunu kullanıcılar bilgisayar satın almak istiyorsa; piyasada her ne kadar oyun severler için üretilmiş laptoplar bulunsa da masaüstü bilgisayarların bu konuda daha iyi olduğu bilinmektedir. Oyun esnasında ısınma sorunuyla karşılaşmak istemeyen kullanıcılar masaüstü bilgisayarları tercih edebilir. Masaüstü bilgisayarını oyuncu bilgisayarına dönüştürmek isteyen kişiler, bilgisayar donanımlarını değiştirerek kolaylıkla cihazlarını oyun bilgisayarına çevirebilirler. Masaüstü bilgisayarların geniş kasasının bulunması ise daha fazla donanımın kullanılabilmesi için ayrı bir avantaj sunar.

– Herhangi bir arıza durumunda masaüstü bilgisayarların tamirinin laptop bilgisayarlara kıyasla daha pratik olduğu bilinmektedir. Arıza şayet herhangi bir donanım parçasındaysa bunun basit bir şekilde değiştirilmesi mümkündür. Laptop bilgisayarın ise tamiri hem daha zor hem de masaüstü bilgisayarlara kıyasla daha masraflı olabilmektedir.

Bilgisayar Satın Almak İsteyenlerin Dikkatine!

 


Laptop ya da dizüstü bilgisayarlardan hangisini satın alacağına karar veren kullanıcılar öncelikli olarak bütçelerini göz önünde bulundurmalıdır. Bilgisayarda sörf yapmak, dizi-film izlemek gibi basit işlemler için bilgisayar satın almak istiyorsanız, çok yüksek performanslı bir bilgisayara ihtiyacınız olmadığını bilin. Bilgisayar donanımlarının performansı arttıkça fiyatı da artmaktadır. Bilgisayar üzerinden basit işlemler yapacaksanız yüksek performanslı bilgisayar satın alıp yüksek bir meblağ ödemenize gerek yok. Fakat grafik ağırlıklı profesyonel çalışma yapacak kullanıcıların, yapacakları işlemleri kaldırabilecek yüksek performanslı bilgisayarlara ihtiyaçları vardır. Satın alacağınız bilgisayarın işlemcisinin, ekran kartının ve RAM belleğinin profesyonel çalışmalarınızı sürdürebileceğiniz kaliteye sahip olması oldukça önemlidir.

Bu nedenle bilgisayar satın alacak kullanıcılar, alacakları cihaza ihtiyaçlarının üstünde bir meblağ ödememek için bilgisayarı hangi amaçla kullanmak istediklerini göz önünde bulundurarak satın almaya özen göstermeliler. Masaüstü bilgisayarlarda, kullanıcılar bekledikleri performansı elde edemedikleri takdirde donanım parçalarını değiştirerek bilgisayar kalitesini artırabilirler. Fakat bu işlemi laptop için gerçekleştirmek hem çok zor hem de oldukça maliyetlidir. Laptop alacak kullanıcılar seçimlerini bu doğrultuda yapmaya özen göstermelidir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.