AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK’TEN MACRON’A TEPKİ « SEKTÖREL HABER MERKEZİ

20 Haziran 2021 - 22:45

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK’TEN MACRON’A TEPKİ

Son Güncelleme :

05 Ekim 2020 - 8:27

146 views
AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK’TEN  MACRON’A TEPKİ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, yaptığı açıklamada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam’a yönelik söylediği sözlerine sert bir yanıt verdi. Çelik açıklamasında, “Bu açıklama Müslümanlara saygısızlık ve provokasyondur.”ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “ayrılıkçılık” üzerine düzenlenen bir toplantıda İslam dinini hedef alan açıklamalarda bulunmuştu.

Macron, “İslam tüm dünya için sorun” ifadelerini kullanmış, aralık ayı içerisinde din ile devlet işlerinin birbirinden ayrılmasını öngören 1905 yılına ait yasal düzenlemenin güçlendirilmesi için yeni bir tasarıyı gündeme getireceklerini sözlerine eklemişti.

Bu açıklamaların ardından ise AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten Macron’a sert bir tepki geldi.

“MÜSLÜMANLARA SAYGISIZLIK VE PROVAKASYONDUR…”

Ömer Çelik, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

“Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ‘aydınlanmış bir İslam’ın oluşturulacağını’ söylemesi hukuka ve inanç özgürlüğüne saygısızlıktır. Bu açıklama Müslümanlara saygısızlık ve provokasyondur.

Macron’un, Bakanlar Kuruluna sunacağı ‘ayrılıkçılıkla mücadele’ yasa tasarısıyla ‘aydınlanmış bir İslam’ın oluşturulacağını’ açıklaması çok karanlık bir zihniyeti yansıtıyor… ‘Fransa İslamı’ oluşturmaktan bahsetmek diktatörce bir yaklaşımdır ve kara cehalettir.

“İNSANİ VE DEMOKRATİK DEĞERLERE AYKIRI”

Macron’un hedefinde, yükselişte olan yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığı olmalıdır. Bunun yerine İslam’ı hedef alması en temel insani ve demokratik değerlere aykırıdır. Macron bu yaklaşımıyla demokrasiye ve insan haklarına değil, nefret suçlarına destek veriyor.

Macron’un bakış açısı sadece DEAŞ gibi terör örgütlerine ideolojik mühimmat sağlar. Macron’un ayrımcı bir zihniyeti yansıtan bakış açısı, Fransa’nın sorunlarına çözüm üretemediğini göstermektedir. Macron, AB değerlerine saldıran aşırı sağcılarla aynı düzleme geçmektedir.

“MACRON BU BEDELLERİ HİÇE SAYIYOR”

Cumhurbaşkanımız defalarca yüz yüze görüşmelerde Macron’a,  İslam hakkında içine düştüğü zihniyet çarpıklığını ve kavram hatalarını anlattı. Macron ise ideolojik bir fanatizmle İslam düşmanlarına malzeme üretmeye devam etti.

Demokratik devletlerin yasalarla, farklı inanışlara mensup toplumsal kesimlerin inançlarını belirleme gibi bir hakkı bulunmamaktadır. Aksi davranış totalitarizmdir. Avrupa bu totaliter anlayışı terk etmek için büyük bedeller ödedi. Macron bu bedelleri hiçe sayıyor.

“FRANSA’NIN DEMOKRATİK KAZANIMLARINA DARBE”

Macron’un göçmen toplumları disiplinize etmeye dönük otoriter ideolojisi, güvenlikçi bir yaklaşım ile topluma ve dini meselelere şekil verme hedefi gütmektedir. Avrupa demokratları bu yaklaşımı Stalinizm olarak görür ve reddeder.

İnanç özgürlüğüne müdahale anlamına gelecek girişimlere karşı olduğumuzu ifade ediyor; bu bakış açısının temel insan hak ve hürriyetleri ile çeliştiğini hatırlatıyoruz.

Demokratik değerlere ve inanç özgürlüğüne saldırı, Fransa devlet başkanlığından gelmemelidir. Macron’un yaklaşımları tüm Fransız toplumuna da haksızlıktır. Fransa’nın demokratik kazanımlarına darbedir.

“TOTALİTER GİRİŞİME KARŞI DURMAYA DAVET EDİYORUZ “

İslam, evrenseldir ve barış dinidir. Macron’un İslam dinini ‘aydınlatmak’ gibi bir misyonu olamayacağı gibi böyle çarpık bir girişimde bulunmak totaliter bir yaklaşımdır. Macron, Cumhurbaşkanımızın kendisine bu konuda anlattıklarını hatırlamalıdır.

Macron’un gündeme getirdiği tasarıyı yakından takip edecek; söz konusu tasarıya dair mülahazalarımızı ilgili platform ve çevrelerde dile getireceğiz. Avrupa’nın tüm demokratlarını bu totaliter girişime karşı durmaya davet ediyoruz.”

Kaynak: ensonhaber

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.