1 Yılda Servet Yaptı! 2020 Yılını 1,7 Milyon Dolar Gelirle Kapatan 16 Yaşındaki Genç « SEKTÖREL HABER MERKEZİ

20 Haziran 2021 - 22:11

1 Yılda Servet Yaptı! 2020 Yılını 1,7 Milyon Dolar Gelirle Kapatan 16 Yaşındaki Genç

ABD’de yaşayan 16 yaşındaki bir lise öğrencisi pandeminin yarattığı eser krizi sayesinde küçük bir servetin sahibi oldu.  Hürriyet’ten Sevin …

Son Güncelleme :

11 Haziran 2021 - 8:48

16 views
1 Yılda Servet Yaptı! 2020 Yılını 1,7 Milyon Dolar Gelirle Kapatan 16 Yaşındaki Genç

ABD’de yaşayan 16 yaşındaki bir lise öğrencisi pandeminin yarattığı eser krizi sayesinde küçük bir servetin sahibi oldu. 

Hürriyet’ten Sevin Turan’ın derlediği habere nazaran, ABD’de yaşayan 16 yaşındaki lise öğrencisi Max Hayden da bu krizi fırsata çevirmeyi başaranlardan… Pandemi nedeniyle insanların meskenlerine kapanmasından ve gereksinimlerinin bir anda değişmesinden yola çıkan Max’in tıraş makinesi satışlarıyla başlayan kıssası milyon dolarlık bir e-ticaret teşebbüsüne dönüştü.

Muvaffakiyetinin sırlarını Wall Street Journal’a anlatan Max, şu an haftada 40 saatini gelen siparişlerin idaresiyle geçiriyor. Daima envanterini denetim ediyor, iki çalışanını denetliyor ve hesap tablolarını güncelliyor. Konutlarındaki ofisinde bir yandan tarih, fizik ve İngilizce imtihanlarına çalışırken, bir yandan da öbür ikinci elcilerle konuşup yaklaşmakta olan trendleri evvelce görebilmek için iktisat ve siyaset haberlerini takip ediyor.

İşe tartılarla başladı

New Jersey’de yaşayan Max’in öyküsü geçen yıl Mart ayında pandemi ilan edildikten sonra alınan karantina tedbirleriyle başladı. Milyonlarca Amerikalının meskene kapandığı o devirde spor salonları ve kuaförler de kapanmıştı. Bu nedenle Max meskende spor yapıp saçını kısaltmak isteyenler için idman yükleri ve saç tıraş makinelerine yatırım yapmakla işe başladı. Daha sonra bahçelerde kullanılan ısıtıcılardan, Pokemon kartlarına kadar birçok güç bulunan eserin ticaretine başladı.

Yaz gelip havalar ısındığında meskenlerin bahçelerine yerleştirilen büyük portatif havuzlara talep artınca Max de eser yelpazesini genişletti. (Gerçi ailesinin iki araçlık garajı ağzına kadar dolduğundan, bu atılım nedeniyle ekstra depo alanı kiralayıp masraflarını da artırmak zorunda kaldı.)

500 dolarlık eseri 1100 dolara sattı

Akabinde PlayStation, Xbox üzere oyun konsolları geldi. Pandemi nedeniyle ABD’de oyun oynayanların sayısı gitgide artarken, Max de kazandığını PlayStation 5’lere ve Xbox Series X ve S sistemlerine yatırmaya başladı.

Onlarca oyun konsolu alıp satan Max’in elinde etiket fiyatı 500 dolar olan konsollar, fiyatının 1100 dolara kadar alıcı buldu. Max birçok eserin iki katı fiyatına satıldığını belirtirken, Wall Street Journal’a bir açıklama yapan Amazon yetkilisi, pazardaki satıcıların fiyatlarını kendilerinin belirlediğini ve rekabetin temel olduğunu söyledi.

Toplam 1.7 milyon dolarlık satış yaptı

Bütün bu alışverişlerin sonucunda Max geçtiğimiz yılı 1,7 milyon dolarlık satış sayısıyla ve 110.000 dolar kârla kapattı. Genç teşebbüsçü, 2021’de oyun konsollarında ve öbür eserlerde yaşanacak ıstırabın devam edeceğini ve bu yılı daha da düzgün bir çıkarla kapatacağına inandığını söyledi.

Aslına bakılırsa Max’in oyun konsolu piyasasına girişi çok da olaylı olmadı. Eylül ayında e-ticaret sitesi Target’tan 10 adet oyun konsolu için ön sipariş verip ödemeyi de kendi parasıyla yapan Max, “Oyunlara ilginin arttığını herkes biliyordu lakin birden fazla bu alana gereğince erken eğilmedi” dedi.

Kasım ayında sonlu sayıda oyun konsolu piyasaya çıkınca Max de internetteki ikinci elcileri tarayarak daha fazlasını bulmaya çalıştı. Bunun için iletileşme platformu Discord üzerindeki kanallara 20 ila 100 dolarlık bedeller karşılığında üye olarak perakendecilerin yeni eserleri ne vakit piyasaya süreceklerine dair perde gerisi bilgileri takip etmeye başladı.

Ticarete daha çocukken başlamış

Aslına bakılırsa bu Max’in birinci ticaret deneyimi de değildi. Daha çocukken Amazon aracılığıyla Çin’deki bir satıcıdan çok sayıda oyuncak alıp anne-babasının eBay hesabı üzerinden satmaya çalışmıştı. Fakat siparişlerin gecikmesi üzerine çok şikayet gelince eBay hesabı kapatmıştı. “Annemin banka kartını kullanmak zorunda kalmıştım” diyen Max, daha sonra harçlıklarını biriktirip borcunu annesine geri ödediğini söyledi.

Daha sonra ikinci el kitap satmaya çalıştı. Mimar olan babasının bir müşterisi, içinde koliler dolusu kitap bırakılış bir konut almıştı. Babası da kitapları atmak yerine Max’e internetten satmasını önerdi.

Max birkaç sene evvel de Çinli bir satıcıdan birkaç kuruşa aldığı gerilim çarklarını bir lokal fuarda tanesi 8 dolardan satarak büyük sükse yapmıştı. Max’in asıl başarısı ise 2019 yılında ünlü markaların ürettiği spor ayakkabılarının ikinci el ticaretine girmesiyle başladı.

İki çalışanına saatte 15 dolar ödüyor

Max yalnızca para kazanmıyor tıpkı vakitte kazandırıyor da. Kendisine paketleme ve müşteri münasebetleri konusunda yardımcı olan iki arkadaşına saati 15 dolar ödüyor. Kiraladığı depoyu da kendi üzere altı ikinci elciyle paylaşıyor.

Bu ticari teşebbüsler kısa müddetliğine notlarının düşmesine yol açmış olsa da işlerin tekrar rayına girdiğini söyleyen annesi, “Para kazandığına seviniyorum lakin liseyi de bitirmek zorunda” diye konuştu

Çalışmadığı vakitlerde hokey oynamaktan hoşlanan Max asıl tutkusunun ise yatırımcılık olduğunu ve bunun aileden geldiğini söyledi ve üniversitede idare bilişim sistemleri okumak istediğini anlattı.

Ticaret atakları sayesinde ülkenin dört bir yanındaki akranı ikinci elcilerle dostluklar kurduğunu da anlatan Max, “Bu yaz yüz yüze de görüşmek istiyoruz. Bir yazlık tutmayı düşünüyoruz, alışılmış annemleri ikna edebilirsem” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.